دستگاه فرز

انواع اره چوب بری دستی

انواع اره دستی

انواع اره چوب بری

اره چوب بری یکی از مهم‌ترین ابزارآلات نجاری اره است که از گذشته تا کنون در گذر زمان و تغییر تکنولوژی تغییرات بسیار زیادی کرده است؛ در واقع سیر توسعه‌ی صنعت ابزار، از تبدیل اره‌های دستی کوچک به ماشین‌آلات صنعتی بزرگ تا دستگاه‌های کوچک شارژی برای حمل و نقل آسان‌تر، روند رو به رشدی داشته است.

امروزه بیشتر ابزارهای پیشرفته شامل چند اره و حتی گاهی چند ابزار است که این موضوع از توجه روزافزون مخترعین این صنعت به نیاز مخاطب نشأت می‌گیرد.

همان‌گونه که می‌دانید اره‌های مخصوص هر حوزه با توجه به جنس قطعه کار و نوع کاربرد متفاوت است. تعداد دندانه در هر اینچ یکی از شاخصه‌های انتخاب اره است؛ هرچه تعداد دندانه بیشتر و اندازه‌ی آن ریزتر باشد، برش دقیق‌ و تمیزتر خواهد بود و بالعکس. از دندانه‌های ریز برای سطوح سخت‌تر استفاده می‌شود و دندانه‌های درشت‌تر برای برش سطوح نرم کاربرد دارد. معمولاً نتیجه‌ی کار با اره‌های دندانه درشت به تمیزی دندانه‌های ریز نخواهد بود. برای خرید اره حتما این مقاله را بخوانید.

با ما همراه باشید تا در این مقاله شما را با انواع اره‌ مخصوص چوب بری که از دیرباز تا به امروز در بازار موجود بوده‌اند آشنا کنیم.

انواع اره چوب بری دستی

اره‌های دستی چوب بری در اشکال و سایزهای مختلفی در بازار موجود است که بعضی برای برش معمولی انواع چوب کاربرد داشته مانند اره دستی قدیمی و بعضی دیگر برای برش‌های به خصوصی طراحی و تولید شده است مانند اره نوکی.

اره دستی (traditional type)

اره دستی‌های قدیمی دندانه‌های بزرگی داشته که این دندانه‌ها معمولاً بیشترین زاویه‌ی ممکن را با دیگر اره‌ها دارند. طول وضخامت این اره‌ها سایز مشخصی داشته و بعضی دارای تیغه‌های به اصطلاح دم گاوی است که به اره دم روباه هم معروف است. بعضی دیگر از این اره ها دارای محافظ چوبی (اره با قطعه‌ی محافظ) روی خود هستند که به کاربر اجازه می‌دهد با تسلط بیشتری کار برش را انجام دهد.

اره دو طرفه

اره‌های دو طرفه دارای دو دسته در دو طرف بوده و برای برش به دو نفر نیاز است تا اره را حرکت دهند. با این مکانیسم نیروی لازم برای برش دو برابر شده و کار برش راحت‌تر انجام می‌شود. در گذشته از این اره بیشتر برای بریدن تنه‌ی درختان استفاده می‌شد اما امروزه معمولاً از اره زنجیری برای این کار استفاده می‌کنند

اره مویی اره چوب بری

از اره مویی برای برش‌های ظریف استفاده می‌شود و همان‌گونه که از اسم آن پیداست تیغه‌ی بسیار نازکی دارد. اره مویی از نظر فرم بدنه شبیه اره‌ی آهن بر است که امروزه جای خود را به اره‌مویی برقی داده است.

اره منبت کاری

اره منبت کاری زیر مجموعه‌ی اره مویی است با این تفاوت که کمان روی آن عمق بیشتری داشته و می‌تواند برش عمیق‌تری ایجاد کند. از این اره در کارهای هنری استفاده می‌شود.اره چوب بری

اره ژاپنی

اره ژاپنی اره‌ای با تیغه‌ بسیار نازک است که برای ظریف کاری در قسمت‌هایی که معمولاً اره‌ دستی‌های دیگر نمی‌توانند به آن‌جا دسترسی پیدا کنند مناسب است. اره ژاپنی سایز و شکل مختلفی داشته و قابلیت برش انواع چوب را دارد.

اره نوکی

از این اره برای اضافه کردن قوس‌های درونی و ایجاد سوراخ برای لوله درون کار و قسمت‌هایی که امکان عبور اره را ندارد استفاده می‌شود. طول این اره معمولاً سی سانتی‌متر و نوک آن بسیار باریک است. از قابلیت‌های دیگر این اره می‌توان به تعویض تیغه‌ی آن به سایز و مدل دلخواه که متناسب با نیاز کاربر است، اشاره کرد.

اره برش سطح اره چوب بری

اره‌ کوچکی است که تیغه‌ی بسیار نازکی داشته و زاویه‌ی دندانه‌های آن با هم 90 درجه است. این تیغه‌ها زاویه‌ بیرونی نداشته و به سطح چوب آسیبی نمی‌زند در نتیجه برای بریدن خرده‌های اضافی که در سطح چوب ایجاد می‌شود بسیار مناسب ‌است.

اره سرشاخه زن

از این اره برای بریدن شاخه‌های بلند و هرس کردن استفاده می‌کنند. دسته‌ی بلند این اره به شما امکان بریدن شاخه‌هایی که دسترسی به آن سخت است را می‌دهد. سر تیغ اره‌ی این ابزار حالت نیم دایره داشته تا کار برش شاخه‌هایی که دسترسی و تسلط روی آن کم است را راحت‌تر کند.

انواع اره برقی چوب بری

با پیشرفت تکنولوژی اره به شکل قدیمی جای خود را به ابزارهای برقی داده است. این ابزارها توان بالایی داشته و برای انجام کار نیاز به صرف نیروی بدنی ندارند. از طرفی دیگر این ابزارآلات با کاهش زمان کار میزان بهره‌وری را به طرز چشمگیری افزایش داده است. ابزارهای برقی مانند اره دستی، سایز و انواع مختلفی دارد که با توجه به نیاز مخاطب می‌تواند در صنایع مختلف استفاده شود. در ادامه به معرفی ابزارهای برقی که قابلیت برش انواع چوب را دارند، می‌پردازیم.

اره فارسی بر

یکی از اره‌های برقی پرکاربرد در صنعت چوب بری و دکوراسیون، اره فارسی بر است. از فارسی بر برای برش‌ فارسی (زاویه 45 درجه) استفاده می‌کنند. با مرور زمان و پیشرفت روزافزون این صنعت امروزه فارسی برها قابلیت برش در زوایای مختلف (اریب) را دارند. بیشترین استفاده‌ی فارسی بر برای درست کردن انواع کف‌پوش، قرنیز، قاب عکس و وسایل دکوراتیو زاویه دار است.برای تبلیغات رایگان کسب کار خود به این سایت مراجعه بفرمایید

اره عمودبر

می‌توان گفت اره عمودبر از جمله ابزاری است که کارگاه نجاری بدون آن کامل نیست. از این اره برای ایجاد انواع برش روی چوب، پلاستیک، آهن و … استفاده می‌شود. این اره قابلیت انجام برش‌های پیچیده روی سطوح مختلف با ضخامت کم را دارد. اره عمود بر انواع مختلفی داشته که با توجه به نیاز کاربر به صنعتی و غیر صنعتی تقسیم می‌شود.

اره گردبر

اره گردبر برای برش‌های طولی و عرضی چوب، نئوپان، ام دی اف و … استفاده می‌شود. این اره به غیر از اره گردبر با نام‌های اره دیسکی، اره نفوذی، اره ورق بر و … در بازار شناخته می‌شود. تیغ اره این دستگاه با توجه به جنس قطعه کار قابل تعویض بوده که این قابلیت آن را به اره‌ای همه کاره تبدیل کرده است.

اره مویی برقی

اره مویی برقی مانند نوع دستی آن برای کارهای ظریف هنری کاربرد داشته با این تفاوت که نوع برقی آن توان و سرعت بالاتری دارد اما تسلط و دقت در این اره برای بعضی کارهای هنری از جمله معرق کمی پایین است. بیشترین استفاده از این اره برای برش تخته چند لا و ایجاد منحنی‌های نازک است.

اره نواری

اره نواری یا اره فلکه از جمله ابزارهای چوب بری است که در صنعت مبلمان سازی بسیار کاربرد دارد. این اره در دو نوع افقی و عمودی در بازار موجود است. از این اره برای ایجاد برش‌ اتصال فاق و زبانه، برش‌ طولی،  برش چوب‌های ضخیم و نازک و ایجاد انواع قوس استفاده می‌شود.

اره میزی

معمولاً هر نجاری در کارگاه خود یک اره میزی با قابلیت‌های متفاوت دارد؛ در نتیجه می‌توان گفت اره میزی یکی از مهم‌ترین ابزارهای چوب بری است. از اره میزی برای برش الوار با ضخامت مختلف، چه عرضی و چه طولی استفاده می‌شود. هرچه قدرت موتور اره میزی بالاتر و قطر تیغه استفاده شده در آن بیشتر باشد توان برش قطعات بزرگ با ضخامت بیشتر را دارد.

اره افقی بر

با اینکه از اره افقی بر برای برش‌های سخت چوب استفاده می‌کنند اما این ابزار بیشتر در کارهای تأسیساتی و ساختمانی کاربرد دارد. عملیات برش با استفاده از افقی بر به صورت افقی انجام می‌شود و برش انواع لوله، فلز، گچ، سیمان و … از جمله قابلیت‌های آن است. این اره برای برش‌ چوب‌های سخت که احتیاج به قدرت موتور بالا دارد بسیار مناسب است. این اره در سایز و انواع مختلفی تولید شده که بسته به نوع کارتان می‌توانید مدل مناسب را خریداری کنید.

اره زنجیری

اره زنجیری یا اره موتوری اره‌ای است که زنجیری ریز و دندانه دار داشته و مانند ساطور با سرعت در حرکت است. این اره به دلیل نداشتن محافظ بسیار خطرناک بوده و باید هنگام کار با آن تمامی نکات ایمنی را رعایت کنید. اره زنجیری در دو نوع برقی و بنزینی در بازار موجود است. از این اره برای برش انواع چوب، بریدن تنه‌ی درختان، انواع کارهای باغبانی مانند هرس کردن در صنایع مختلف و حتی در بعضی عملیات‌های آتش‌نشانی استفاده می‌کنند.

.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *