دستگاه فرز

انواع اره زنجیری

اره زنجیری

راهنمای خرید اره زنجیری

اره زنجیری یا اره زنجیری که به اره برقی نیز معروف است از جمله اره‌هایی است که بیشتر برای قطع و هرس درختان استفاده می‌شود. این اره از تیغه‌ای به شکل ساطور و صفحه‌ای فلزی تشکیل شده که دور تا دور تیغه را زنجیری دندانه‌دار که مانند تیغ اره عمل می‌کند، پوشانده است. این زنجیر که از نظر ظاهری شبیه به زنجیر دوچرخه است با نیروی هیدرولیکی یا برقی با سرعت به دور تیغه چرخیده و با دندانه‌های تیزی که در فواصل معین روی زنجیر تعبیه شده عملیات برش را انجام می‌دهد.

انواع اره موتوری و اره زنجیری

اره زنجیری یا اره موتوری در مدل‌های مختلف و در سه نوع بنزینی، برقی و شارژی (بی‌سیم) در بازار موجود است که در ادامه به معرفی هریک از آن‌ها خواهیم پرداخت.

اره زنجیری بنزینی

نیروی اره زنجیری بنزینی که به اره احتراقی نیز معروف است توسط سوخت بنزین تأمین می‌شود. این اره به گونه‌ای طراحی شده که برای افراد مبتدی و حرفه‌ای کاربرد دارد. اره زنجیری بنزینی از موتوری تک سیلندره و دو زمانه تشکیل شده که بنزین و روغن دو عامل اصلی نیروی محرکه‌ی آن است. مدل‌های بنزینی اره زنجیری از قدرت بیشتری در مقایسه با انواع دیگر آن‌ برخوردار است. به همین نسبت با توجه به قدرت بیشتری که موتور این اره دارد ابزاری سنگین‌تر به حساب می‌آید. همچنین در مقایسه با سرعت بالای موتور، لرزش و صدای بیشتری نیز ایجاد می‌کند. از اره بنزینی بیشتر به عنوان یک ابزار حرفه‌ای و در مکان‌هایی با مساحت‌های بالا مانند جنگل‌ها که امکان دسترسی به منبع برق وجود ندارد، استفاده می‌شود.

اره زنجیری برقی

نیروی محرکه‌ این اره همان‌گونه که از اسم آن مشخص است توسط برق تأمین می‌شود. در نتیجه موتور کوچک و ارزان‌تری دارد و نیازی به باک بنزین در طراحی آن نبوده است؛ بنابراین ابزاری سبک‌تر به نسبت بنزینی آن است. این اره بیشتر مناسب افرادی است که مبتدی بوده یا کارهای کوچک خانگی با آن دارند. از محدودیت‌های این اره سیم برقی است که قابلیت جابجایی آن را کمی مشکل می‌کند. قدرت اره زنجیری برقی را معمولاً با توان آن می‌سنجند. این اره لرزش و صدای کم‌تری داشته و با توجه به عملکرد آن مانند اره‌ بنزینی دود نمی‌کند.

اره زنجیری شارژی

این اره در بین تمام اره‌های زنجیری قیمت بالاتری داشته و نیروی محرکه‌ی آن با استفاده از باتری‌ شارژی تآمین می‌شود. این باتری‌ وزن زیادی دارند در نتیجه ابزاری به نسبت سنگین محسوب می‌شود. از مزیت‌های این دستگاه قابل حمل بودن آن است که در مقایسه با اره بنزینی وزن کم‌تری دارد اما استفاده از آن نیز محدود به مدت زمان شارژ باتری است. این اره با توجه به قیمت بالا، قدرت بسیار پایینی داشته و بیشتر برای برش درخت‌های کوچک یا هرس آن‌ها استفاده می‌شود.

اره سرشاخه زن

سرشاخه زن از یک اره‌ی زنجیری کوچک تشکیل شده که به دسته‌ای بلند که گاهی ثابت و گاهی تلسکوپی است، متصل می‌شود. اره سرشاخه زن می‌تواند شارژی، بنزینی یا برقی باشد. دسته‌ی این اره به شما کمک می‌کند تا دسترسی بیشتری به شاخه‌های بلندتر و دور از دسترس داشته باشید.

اره زنجیری دستی

اره زنجیری دستی فاقد موتوری برای برش است؛ در نتیجه توسط دست و نیروی انسانی کار می‌کند. مکانیزم این اره مانند اره زنجیری عمل می‌کند با این تفاوت که نیرو برای برش توسط دست انسان انجام می‌شود. امروزه از این اره‌ها کم‌تر در جایی استفاده می‌شود.

مزایا و معایب اره موتوری یا اره زنجیری

اره زنجیری با قابلیت بالاتر از 10 برابر یک اره دستی زمان و نیروی کم‌تری از شما خواهد گرفت؛ زیرا نیروی محرکه‌ی یک اره دستی توسط نیروی انسانی است اما در اره موتوری این امر با استفاده از موتور موجود روی اره اتفاق می‌افتد. این امر باعث شده در طول زمان با توجه به سرعت بالا و کارآیی بهتر، استفاده از اره‌های دستی در اموری مانند قطع و هرس درختان، امور پزشکی، برش بتون، آسفالت، یخ و موارد دیگر منسوخ شود.

اما در کنار مزایای این اره باید گفت که اره زنجیری از جمله خطرناک‌ترین اره‌ها در دنیا قلمداد شده که سالانه باعث حوادث ناگوار زیادی می‌شود. به غیر از رعایت نکات ایمنی به هنگام استفاده از این ابزار، تعمیرات منظم، تمیز نگهداشتن و خارج کردن خرده‌های چوب و گرد و غبار از مهم‌ترین نکاتی است که با رعایت آن از آسیب زدن به دستگاه و کاربر جلوگیری می‌شود.

کاربرد اره موتوری یا اره زنجیری

از اره زنجیری به غیر از هرس و قطع درختان استفاده‌های زیادی در دیگر صنایع می‌شود که از جمله‌ی آن می‌توان به صنعت پزشکی و جراحی، ساختمان‌سازی (برای بریدن بتن و …)، شهرسازی(بریدن آسفالت و …)، آتش نشانی و … اشاره کرد.

راهنمای خرید اره زنجیری مناسب

طول تیغه مهم‌ترین فاکتور در خرید اره زنجیری است. اره برای استفاده‌ی معمولی طول تیغه‌ای از 15 تا 50 سانتی‌متر احتیاج داشته و برای کارهای حرفه‌ای‌تر یا برش قطعات بسیار ضخیم طول تیغه‌هایی بیش از 50 سانتی‌متر مناسب است.

داشتن لرزش‌گیر در بعضی دستگاه‌ها باعث کاهش لرزش در نتیجه خستگی کمتر کاربر به هنگام کار می‌شود. ترمزهای اضطراری که روی بعضی دیگر از دستگاه‌ها تعبیه شده ایمنی آن را بالا می‌برد تا در صورت خارج شدن دستگاه از کنترل به صورت اضطراری عمل کند. در ابزارهای جدید میله‌ی لگدگیری طراحی شده تا از عقب زدن یا به بالا پرت شدن یا گیر کردن دستگاه در قطعه کار جلوگیری کند. همچنین داشتن روغن‌کار اتوماتیک و قابلیت تنظیم طول زنجیر برای سرعت بخشیدن به کار بسیار ضروری است.

از دیگر نکات مهم به هنگام خرید با توجه به توضیحات فوق وزن دستگاه، قابلیت جابجایی ابزار، توان بدنی فرد و موارد استفاده از ابزار است که به شما کمک می‌کند تا دستگاهی متناسب با نیاز خود خریداری کنید.

اره زنجیری مارک اشتیل (Stihl)

شرکت آلمانی اشتیل (Stihl) یکی از محبوب ترین و بهترین مارک های جهان در زمینه ابزار باغبانی است ، موضوعی که بسیاری از نمایندگان اشتیل به ما گفته اند؛ این اشتیل آلمانی است.

از آنجا که می دانیم اشتیل (Stihl) در 5 کشور مختلف محصول تولید می کند و بر روی بسته بندی قطعات خود از هر کشور قطعه مشخص نشده است ، بنابراین ما محصولات اشتیل (Stihl) را بدون نام کشور سازنده و فقط ذکر محصول اصلی می فروشیم.

اشتیل متولد آلمان و در پنج کشور کارخانه دارد: آلمان ، ایالات متحده ، برزیل ، چین و سوئیس. کارخانه سوئیس برای تولید زنجیره های فولادی اره زنجیری است. بنابراین تمام زنجیرهای فولادی اصل ساخت سوئیس هستند و چیزی به نام زنجیرهای فولادی ساخت آلمان وجود ندارد. به ترتیب ، دستگاه ها و قطعات اشتیل در 4 کشور دیگر تولید می شوند.

اره زنجیری مارک افکو (Efco)

برند افکو Efco یکی از مارک های تابعه Emak است. شرکت ایتالیایی Emak در سال 1996 تاسیس شد و محصولات خود را با مارک های Efco ، Oleo-Mac ، Bertolini و Nibbi برای باغبانان روانه بازار کرد. این شرکت برای نیازهای مختلف بیش از 250 مدل مختلف کالا از جمله اره برقی ، تراکتور باغبانی ، مورس و … را طراحی و تولید کرده است. Emak دارای چهار واحد تولیدی است ، دو واحد در ایتالیا و دو واحد در چین.

اره زنجیری مارک کنزاکس (Kenzax)

مارک کنزاکس یک برند ایرانی است که با پشتیبانی از 20 سال تجربه در بازار ابزار ایران در سال 2015 راه اندازی شد. محصولات این شرکت مطابق با استانداردهای بین المللی در چین تولید می شود. شرکت کنزاکس سعی دارد مطابق با استانداردهای بین المللی و نیازهای مصرف کنندگان ایرانی با آخرین فن آوری های روز دنیا همگام باشد.

برند کنزاکس با پشتیبانی سالها از مدیران و کارمندان خود در زمینه ابزار ، دانش کامل و دقیقی از نیازهای صنعتگران دارد. بنابراین محصولات این شرکت متنوع و متناسب با نیاز و سلیقه مصرف کنندگان است. ارائه خدمات با بهترین سطح کیفیت و شناخت به عنوان یکی از حرفه ای ترین در صنعت ، اساس کار کانزاس است.

کنزاکس علاوه بر تلاش برای ارتقاء کیفیت محصولات خود ، سختکوشانه در حال افزایش تنوع خود ، به ویژه ابزارهای برقی و ابزار دستی است. محصولات این برند علاوه بر کیفیت ساخت بالا ، دارای بدنه های زیبا با طرح های منحصر به فرد است که به همراه قیمت مناسب باعث محبوبیت این برند در صنعت شده است.

ادامه مطلب

ابزارهای برقی کنزاکس شامل پمپ های هوای سبک ، اینورترهای جوشکاری ، کارواش ها ، وسایل باغبانی ، جک ها و … و ابزار دستی شامل صفحات سنگی و موارد دیگر است. رنگ سازمانی محصولات کنزاکس ترکیبی از خردل و زغال است

اره زنجیری مارک باکستر (Boxter)

اره زنجیری مارک باکستر یکی از بهترین مارک های تولیدکننده ای اره برقی است. که یکی از بهترین مدل های این برند اره زنجیری بنزینی باکستر مدل 60CM

اره برقی یا نام دیگری برای اره زنجیری است، آنها یکی از مهمترین ابزارهای یک باغبان حرفه ای هستند. اره های برقی بسته به نوع سوخت به دو دسته اره برقی و بنزینی تقسیم می شوند. اره های بنزینی به دلیل در دسترس بودن و عدم محدودیت از محبوبیت بیشتری نسبت به اره برقی برخوردار هستند. اره های برقی معمولاً دو سرعته هستند و کاربر می تواند گشتاور اره را تنظیم کند.

زنجیری بنزینی باکستر مدل 60CM این یکی از ابزارهای کاربردی و تخصصی شرکت باکستر است که قطعات آن توسط زومکس ، والورو ، ژاپن و اورگان تولید می شود. این اره برقی از ترکیبی از بنزین و روغن استفاده می کند و برای این منظور شما باید بنزین و روغن را در نسبت 1 به 20 ترکیب کنید. برای این منظور یک فنجان مخلوط سوخت در نظر گرفته شده است.

اره زنجیری مارک ماکیتا (Makita)

کار با اره کمی دشوار است و به انرژی زیادی نیاز دارد. این امر به خصوص در هنگام برش قطعات ضخیم و قدیمی بیشتر صدق می کند. اگر شغل شما نیاز به بریدن تکه های چوب مانند شاخه درخت و تنه دارد می توانید از اره برقی استفاده کنید.

این ابزارها سرعت کار را به شدت بالا می برند و از خستگی زودرس کاربر جلوگیری می کنند. اره زنجیری مارک ماکیتا یکی از بهترین مارک های اره برقی است. ماکیتا سازنده شناخته شده ابزار در جهان است ، همچنین دستگاه های مختلفی را از این ابزار تولید کرده است.

اره زنجیری مارک هوم لایت (Homelite)

مارک هوم لایت (Homelite) یک تولید کننده تجهیزات الکتریکی آمریکایی است. این شرکت یکی از بزرگترین تولیدکنندگان پس از جنگ جهانی دوم است که محصولات خود را در زمینه تجهیزات باغبانی و نظافت موتوری تولید می کند.

از بهترین مارک موتور برق قابل حمل گرفته تا اره زنجیری های مختلف می توانید آن را در محصولات هوم لایت پیدا کنید. این شرکت همچنین چندین مدل ماشین شستشو و پنکه (جاروبرقی و پنکه) تولید کرده است. Homelight در سال 1921 توسط چارلز فرگوسن آغاز شد. نام این شرکت از کلمه Home Electric Lighting گرفته شده است که به اختصار Homelite نامیده می شود.

محصولات این شرکت به هزاران مزرعه ، روستا و خانواده هایشان این امکان را می دهد تا با استفاده از برق به راحتی سخت ترین و وقت گیرترین کارها را انجام دهند

اره زنجیری مارک هیوندای (Hyundai)

برند کره‌ ای هیوندای (Hyundai) یکی از بهترین مارک های تولید کننده ای اره زنجیری در دنیا است. هولدینگ هیوندای در سال 1947 در کره جنوبی توسط چانگ جو یانگ تاسیس شد و در سال 1954 تولید انواع محصولات در صنایع مختلف را آغاز کرد. امروز پس از 6 دهه فعالیت ، هیوندای با رعایت استانداردهای بین المللی و استفاده از فناوری روز در تولید محصولات خود ، توانسته است به یک برند معتبر و قابل اعتماد در جهان تبدیل شود.

امروزه مارک هیوندای در زمینه محصولات باغی و کشاورزی از جمله ماشین چمن زنی ، سمپاش ، برش و انواع اره برقی نامی قدیمی و شناخته شده در بازار ایران است. تجهیزات باغبانی و کشاورزی هیوندای با استقبال خوبی روبرو شده است.

بهترین مدل های اره زنجیری برند

  • اره زنجیری موتوری هیوندای مدل Techno700
  • اره زنجیری موتوری هیوندای مدل Turbo650
  • اره زنجیری موتوری هیوندای مدل Turbo865
  • اره زنجیری برقی هیوندای مدل HP2440-CS
  • اره موتوری هیوندای مدل techno 700

اره زنجیری مارک رونیکس (Ronix)

رونیکس ، یک تامین کننده ابزار ایرانی است، که چندین مدل اره برقی را تولید و معرفی کرد. استفاده از اره برقی به مهارت و اصول ایمنی کمی و استفاده از ابزارهایی مانند عینک و هدفون ایمنی احتیاج دارد.

رونیکس یکی از بهترین مارک های پیشرو در صنعت ابزار ایران است. رونیکس دارای ابزارهای متنوعی در زمینه ابزار است ، اره RH-3604 نمونه ای از محصولات این شرکت است. رونیکس موفق شده با ارائه محصولات با کیفیت ارتباط عمیقی بین علم و بازار برقرار کرده و بازار خوبی را برای محصولات خود فراهم کند.

اره زنجیری مارک پایونیر (Pioneer)

اره ابزاری برای برش و بردین شاخه درختان است. در دوران باستان اره ها را با دست می ساختند. با پیشرفت علم ، به جای استفاده از نیروی کار ، نیروی مکانیکی جایگزین این اره ها شد.

اره برقی یا اره زنجیری نوعی اره است که از برق ، نیروی هیدرولیک یا اغلب موتور دو زمانه استفاده می کند. این نیروی تولید شده توسط موتور باعث چرخش زنجیره می شود.

از این ابزار برای قطع درختان ، هرس درختان یا تهیه هیزم استفاده می شود. این اره ها در دو نوع برقی و بنزینی موجود هستند. اره برقی در محیط استفاده محدودی دارد (به دلیل اتصال به منبع تغذیه).

اما اره های بنزینی به دلیل مکانیسم ساخت این محدودیت را ندارند و در فضاهای بزرگ مورد استفاده قرار می گیرند. بسیاری از مارک ها اره برقی تولید می کنند. یکی از این مارک هاب برتر بازار پایونیر است.

اره زنجیری مارک اینهل (Einhell)

اینهل یکی از بهترین مارک های آلمانی است که برای کاهش هزینه و مواردی از این دست در چین تولید می شود و تمام ابزارهای نجاری ، صنعتی و ساختمانی را مطابق با استانداردهای جهانی تولید می کند.

هنگامی که یوزف تانوبر در اوایل دهه 1960 نصب تجهیزات صنعتی را از عمویش هانس اینهل بر عهده گرفت ، هیچ تصوری از موفقیت آینهل و آینده پیش رو نداشت.

امروز ، بیش از 50 سال بعد ، Einhel AG یکی از رهبران جهانی در DIY است. ده ها کار سخت ، پیش بینی تجارت از مشخصه های پیشرفت شرکت در دنیای امروز است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *