دستگاه فرز

انواع اره آتیشی و کاربد آن

اره آتیشی

کاربرد اره آتیشی

اره آتیشی چیست اره آتشی یکی از انواع اره به شمار می آید که به صورت مکانیکی و غیر دستی عملیات برش را انجام می دهد. از اره آتشی جهت برش ورق و لوله های آهنی و پروفیلی استفاده می شود. برای خرید اره برقی و انواع آن می توانید به سایت راندنو مراجعه کنید.

اره آتشی باعث افزایش سرعت و دقت کاربران می شود و کار را برای آن ها ساده تر و راحت تر می کند. اره آتشین یک میز کار دارد که بر روی آن یک گیره نصب شده است. خرید میز کار ارزان را با ما تجربه کنید. این گیره به کاربر کمک می کند تا قطعات را به بین آن قرار دهد و برش بزند.

ما در این مقاله به سؤال اره آتشی چیست و چه کاربردی دارد؟ می پردازیم.

آنچه در ادامه می خوانیم:

 • کاربرد اره آتشی
 • نکات ایمنی در هنگام استفاده از اره آتشی
 • راهنمای خرید و قیمت اره آتشی
 • مشخصات فنی اره آتشی

کاربرد اره آتشی

این اره کاربرد ویژه ای در صنعت ساختمان سازی و فعالیت های عمرانی در مراحل زیرساخت و سفت کاری دارد. این میز دارای شیارهای T شکل برای نصب وسایلی جهت گرفتن قطعه کار است.

از مزایای این اره می توان به دقت بیشتر در ایجاد برش و هم چنین ایجاد برش های باریک تر، افزایش سرعت کاربر جهت برش ورق های آهنی و قطعات غیر آهنی، جلوگیری از کند شدن تیغه اره در حین بازگشت به نقطه شروع برش و … اشاره کرد.

نکات ایمنی در هنگام استفاده از اره آتشی

 • این اره مجهز به تیغه بسیار برنده است. به همین دلیل برای کار با این دستگاه می بایست از دستکش ایمنی، لباس کار، کفش ایمنی و عینک ایمنی استفاده کنیم. برای مشاهده قیمت ابزار ایمنی می توانید با مراجعه به سایت راندنو با ده ها فروشگاه به طور مستقیم در ارتباط باشید.
 • در صورتی که قطعه کار به صورت محکم در گیره قرار نگیرد، موجب شکستن تیغه می شود. بهتر است در فواصل زمانی معین، قطعات مختلف و اتصالات دستگاه را روغن کاری کنیم.
 • برای تنظیم گیره و قطعه کار و هم چنین تمیز کردن میز از براده، دستگاه باید حتماً خاموش باشد.
 • شخصی که با اره آتیشی کار می کند، باید از مهارت کافی برخوردار باشد و میزان نیرویی که به تیغه وارد می کند، نباید از حد مجاز بیش تر باشد. در غیر این صورت، موجب فشار به تیغه و شکستن آن می شود.
 • به منظور حفظ ایمنی باید براده های ناشی از برش را با استفاده از برس مخصوص جمع آوری کرد.
 • باید تیغه دستگاه را رو به جلو و به صورت صاف تنظیم کرد.

راهنمای خرید و قیمت اره آتشی

 • سیستم ارتینگ به کار رفته در این اره باعث جلوگیری از برق گرفتگی و آتش سوزی می شود. بهتر است اره اتشی مجهز به چنین سیستمی باشد.
 • هر چه این نوع اره برقی از توان بالاتری برخوردار باشد، می تواند قطعات با قطر بیشتر را برش بزند. به همین دلیل بهتر است از دستگاه هایی با قدرت بالاتر استفاده نماییم.
 • تیغه به کار رفته در این اره از اهمیت بالایی برخوردار است و بهتر است از تیغه هایی از جنس فولاد سخت کاری شده استفاده کرد.
 • بهتر است اره اتیشی که خریداری می شود، مجهز به کلاهک حفاظتی باشد.
 • امروزه شرکت های زیادی به تولید این محصول می پردازند که از مهم ترین آن ها می توان به اره آتیشی شاهین صنعت، موتوژن و … اشاره کرد.
 • قیمت اره آتشی با توجه به توان دستگاه، سرعت گردش تیغه، قابلیت تنظیم سرعت و مشخصات فنی دیگر متفاوت است.
 • کاربران می توانند برای اطلاع از قیمت دستگاه اره آتشی برندهای مختلف به سایت راندنو مراجعه کنند.

مشخصات فنی اره آتشی

در بحث اره آتشی چیست باید بگوییم بعضاً به اره اتشی، اره آتشی پروفیل بر نیز می گویند. اگر بخواهیم این مدل اره ها را براساس مشخصات فنی و ویژگی هایشان تقسیم بندی کنیم، از بین آن ها می توان به اره آتشی سه فاز، تک فاز و اره آتشی آهنگری یا آهن بر اشاره کرد.

این اره ها از نظر طول برش، تیغه اره آتشی، قدرت موتور و … متفاوت هستند. ابعاد این محصولات مختلف است و وزنی بین ۱۵۰ تا ۳۵۰ کیلوگرم دارد.

بهترین مارک پروفیل بر در بازار کدام است؟

برای خرید پروفیل بر ابتدا لازم است بهترین برندهای تولیدکننده دستگاه پروفیل بر ایرانی و خارجی را بشناسید که در ادامه بهترین مارک اره پروفیل بر را معرفی میکنیم:

 • اره آتیشی توسن (Tosan)
 • بوش (Bosch)
 • رونیکس (Ronix)
 • ماکیتا (Makita)
 • آاگ (AEG)
 • دیوالت (Dewalt)

برندهای معرفی شده جزء پرفروش ترین مارک اره پروفیل بر در بازار هستند که در ادامه مجصولات برتر این شرکت هارا معرفی میکنیم.

نکاتی که برای خرید اره پروفیل بر باید بدانید:

توان موتور

موتور یک دستگاه الکتریکی در واقع مهمترین قسمت آن است و با وات بیان می شود. هرچه عدد بزرگتر باشد ، قدرت برش اجسام جامد نیز بیشتر خواهد بود.

اره آتیشی دور موتور

یکی دیگر از عناصر مورد توجه هنگام انتخاب این دستگاه سرعت آن است که با چرخش در دقیقه بیان می شود. هرچه این عدد بیشتر باشد ، دستگاه سریعتر و تیزتر می شود.

گیره دستگاه

برخی از مدل ها دارای یک گیره هستند. و به شما امکان می دهد پروفیل را در زاویه برش دلخواه محکم کنید. در بیشتر موارد ، برش های اشتباه به دلیل تغییر پروفیل به میزان چند میلی متر در حین برش است.

ضخامت تیغه

ضخامت تیغه موضوع دیگری است که باید با توجه به ماده ای که برای برش انتخاب می شود ، انتخاب شود. واضح است که هرچه ضخامت دیسک برش زیاد باشد، توانایی برش اجسام سخت تر نیز بیشتر می شود.

اره آتیشی گونیای قابل تنظیم

برخی از این اره ها دارای زاویه قابل تنظیم هستند که باعث می شود هرگونه برش زاویه ای به راحتی انجام شود.

قیمت پروفیل بر و نکاتی که در قیمت تاثیر میگدازند

قطعاً اولین اره پروفیل با شکل فعلی آن بسیار متفاوت بود. از قدرت ، سرعت و گشتاور گرفته تا نوع تیغه و ویژگی های اضافی در طول سالها تغییر کرده است.

چه عواملی در افزایش یا کاهش قیمت این دستگاه تأثیرگذار هستند؟ در ادامه به عواملی که در قیمت پروفیل بر تاثیر میگدازند میپردازیم باما همراه باشید.

دور موتور پروفیل بر

سرعت موتور اره پروفیل که تأثیر مستقیمی بر کیفیت برش دارد ، می تواند مقادیر مختلفی داشته باشد. بسته به نوع عملکرد ، دستگاه ممکن است به گشتاور کم و بیش نیاز داشته باشد.

توان موتور

توان موتور یکی از عوامل اصلی در تعیین توان هر وسیله الکتریکی است ، بنابراین مسلم است که قدرت موتور و توان دستگاه تأثیر مستقیمی در تعیین قیمت آن دارد.

آلیاژ قابل برش

این پارامتر ترکیبی از دو پارامتر فوق است ، یعنی دور موتور و قدرت ، زیرا این دو پارامتر قدرت دستگاه پروفیل را برای برش قطعات با سختی مختلف تعیین می کنند.

صفحه برش اره اره آتیشی

اندازه و مواد صفحه برش (تیغه) نیز در تعیین قیمت پروفیل بر موثر است. حداکثر اندازه دیسک برش را می توان در این بخش از ابزار نصب کرد.

وزن دستگاه

اره های پروفیل بر یکی از معدود دستگاه هایی است که وزن بیشتر آنها برای انتخاب نکته ای بهتری است. پارامتری که مطمئناً از نظر کیفیت و ماهیت دستگاه بی تأثیر نیست. اره آتیشی

طول و جنس کابل

طول کابل و جنس کابل نیز می توانند در تعیین سرعت اره پروفیل بر موثر باشند. به عنوان مثال ، دستگاهی با طول کابل بیشتر و کیفیت بهتر برای بسیاری از شرایط عملکردی نتیجه بیشتری نسبت به سایر دستگاه ها دارد و پرداخت هزینه بیشتر برای چنین دستگاهی (در صورت لزوم) می تواند به نفع مصرف کننده و خریدار باشد.

آشنای با عملکرد و نحوه کار با اره آتیشی پروفیل‌ بر

 1. در مرحله اول باید اطمینان حاصل کنید که اره در وضعیت خوبی قرار دارد و قادر به برش دادن پروفیل است ، برای این منظور بهتر است پایه ، کابل و کلید اره را بررسی کنید.
 2. همیشه کابل برق دستگاه را با متناسب با محیط کار خود کوتاه و بلند کنید ، زیرا بریدن این سیم برای شما و دیگران بسیار خطرناک است.
 3. استفاده از تجهیزات محافظ مانند عینک ، دستکش و لباس کار شما را از آسیب دیدگی قسمت های برش خورده در دستگاه محافظت می کند ، بنابراین قبل از استفاده حتماً نکات ایمنی را رعایت کرده و ایمنی خود را حفظ کنید.
 4. قبل از شروع برش ، حتماً محل برش را با کمک ماژیک روی پروفیل مشخص کرده و برای محاسبه زمان برش ، به ضخامت پروفیل توجه کنید. اگر زمان برش طولانی بود ، آن را چندین بار از تیغه جدا کنید تا از گرم شدن محل کار جلوگیری کنید. و دوباره شروع به برش کنید.

ادامه مطلب

 1. یکی از نکات مهم در هنگام استفاده از پروفیل ها عدم استفاده از این ابزار در سطوح آلیاژی بتن ، فولاد ، سیمان و حتی آلومینیوم است ، اگرچه دستگاه پروفیل توانایی برش این نوع کارها را دارد ، اما به دلیل اینکه ماموریت اصلی این دستگاه برای برش پروفیل ها است و برش مواد دیگر باعث کند شدن سرعت آن می شود و می تواند در برش های بعدی به کاربر آسیب برساند.
 2. همچنین برای جلوگیری از آسیب رسیدن دستگاه در حین کار ، نباید به طور مکرر از آن استفاده کرد و باید برای مدت کوتاهی استراحت کرد تا از سوختن سیم پیچ موتور جلوگیری شود.
 3. به هیچ عنوان نباید دستگاه را برای شروع به آن ضربه بزنید و از قرار دادن اجسام سنگین روی گیره خودداری کنید.
 4. در پایان عملیات برش ، تیغه را تمیز کرده و در جای مخصوص قرار دهید. و اطمینان حاصل کنید که دو شاخه دستگاه پس از پایان کار به منبع تغذیه متصل نیستند.
 5. تیغه های دستگاه پروفیل‌ قابلیت تیز شدن مجدد را ندارند، و باید هر چند مدت تعویض شوند.

نکات ایمنی کار با اره آتیشی پروفیل بر که نمیدانید!

 • در اولین قدم ، پوشیدن لباس مناسب ، استفاده از عینک مخصوص ، دستکش و استفاده از هدفون محافظ از مهمترین نکات ایمنی است.
 • استفاده از ماسک برای جلوگیری از ورود گرد و غبار ضروری است.
 • بررسی سیستم برق کارگاه و دستگاه قبل از شروع کار به آرامش شما در حین کار کمک می کند. اگر پریز از دستگاه دور است ، بهتر است قبل از شروع سیم طولانی را تهیه کنید.
 • در تمام سنگهای برش ، اطلاعات دقیق در مورد میزان سرعت قابل استفاده و مواردی که مورد نیاز است ، با توجه به نوع قطعه ای که باید قبل از شروع کار خوانده شود ، ذکر شده است. زیرا در بعضی موارد در صورت طولانی شدن زمان برش ، قطعه باید چندین بار از تیغه جدا شود تا از گرم شدن آن جلوگیری شود.

بیشتر بدانیم اره آتیشی

 • حتماً بعد از کند یا شکسته شدن تیغه را تعویض کنید ، زیرا در صورت کند یا شکسته شدن به شما آسیب می زند.
 • قبل از شروع کار اطمینان حاصل کنید که دستگاه برش و تمام پیچ ها از وضعیت خوبی برخوردار هستند.
 • برای جلوگیری از حرکت قطعه کار هنگام برش ، بهتر است آن را با گیره‌ ی پروفیل بر محکم کنید.
 • اگر صدای غیرمعمولی می شنوید یا سرعت اره کم یا متوقف می شود ، بلافاصله دستگاه را خاموش کنید.
 • وقتی پروژه سنگین است و شما نیاز به استفاده طولانی مدت از دستگاه دارید ، بهتر است هر از گاهی دستگاه را خاموش کنید تا از سوختن سیم پیچ جلوگیری شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *