دستگاه فرز

راهنمای خرید سنگ فرز

سنگ فرز

راهنمای خرید سنگ فرز

انتخاب سنگ فرز مناسب حتی برای حرفه ای ها هم کار آسانی نیست. تنوع مدل و برند سنگ فرز در بازار آنقدر زیاد است که بدون تحقیق نمی توان یک دستگاه فرز مناسب انتخاب نمود. بنابراین افراد زیادی به دنبال یک راهنمای خرید سنگ فرز معتبر هستند. در این نوشته مهم ترین ویژگی ها و نکات خرید سنگ فرز که می بایست به آن توجه نمود را بیان خواهیم کرد.

نکاتی که هنگام خرید سنگ فرز باید در نظر گرفت

افراد مختلف انتظارات متفاوتی از سنگ فرز دارند و این انتظارات به کاربرد اساسی ابزار برای آنها وابسته است. پس پیش از هر اقدامی بهتر است نیازهای اصلی خود را بشناسید و بهترین دستگاه را متناسب با کاربرد آن انتخاب نمایید. چرا که در صورت عدم توجه به نوع کاربری ممکن است هم کارتان با مشکل مواجه شده و به کندی پیش رود و هم به دستگاه و قطعه کار آسیب وارد شود. بنابراین قبل از خرید توجه به نکات خرید سنگ فرز را فراموش نکنید.

اندازه سنگ فرز

اندازه و ابعاد ابزار یکی از مهم ترین نکاتی است که پیش از خرید باید در نظر گرفت. معمولا سنگ فرز بزرگ تر از عهده انجام کارهای سنگین تر بر می آید.
توجه داشته باشید که سایز فرز با توجه به بزرگترین ابعاد صفحه برش که روی آن قابل نصب است تعیین می شود و به ابعاد کلی و طول ابزار وابسته نیست.

وزن ابزار

دستگاه فرز در وزن های مختلف تولید می شود، برخی مدل ها سنگین تر و برخی دیگر سبک هستند. وزن دستگاه را با توجه به توان خود انتخاب نمایید. سنگ فرز سبک هم در استفاده طولانی مدت سنگین تر از همیشه به نظر خواهد رسید و دست شما را خسته خواهد کرد؛ پس مدلی را انتخاب نمایید که وزن زیادی نداشته باشد و همچنین هنگام کار با آن احساس راحتی داشته باشید.

توان دستگاه فرز

موتور دستگاه های فرز مختلف با توان متفاوت عرضه می شوند. هنگام خرید دستگاه فرز مانند هر ابزار برقی دیگر ولتاژ، میزان آمپر و برق مصرفی دستگاه توجه نمایید. بیشتر فرزهای موجود در بازار ولتاژ بین 110 تا 230 و توانی بین 500 تا 2500 وات دارند.

سرعت در حالت آزاد

از دیگر نکات خرید سنگ فرز توجه به سرعت آن در حالت آزاد است. اگر می خواهید سنگ فرز مناسبی خریداری نمایید که بتواند از عهده تمامی نیازهای شما برآید باید مدلی را انتخاب کنید که سرعت کافی داشته باشد. معمولا مدل های موجود در بازار سرعتی معادل 5000 تا 10000 دور در دقیقه دارند.
چنین سرعتی برای انجام برش و سنباده کاری ایده آل است اما باید مراقب خطرات آن نیز بود؛ برای پیشگیری از جراحات و آسیب های احتمالی حتما از لوازم ایمنی مناسب استفاده نمایید.

ارگونومی و میزان راحتی

هر نوع ابزاری که خریداری میکنید فارغ از ابعاد باید در دست شما راحت باشد و از کار کردن با آن احساس خستگی نکنید. اگر هنگام خرید این مهم را در نظر نگیرید حین انجام پروژه ها زودتر خسته میشوید و از انتخابی که کرده اید پشیمان خواهید شد.
به طور کلی فاکتورهای اصلی تعریف راحتی در سنگ فرز وزن و سایز هستند. به دنبال ابزاری باشید که بتوانید بدون خستگی مدت زمان بیشتری را با آن کار کنید. دستگاه های فرز پیشرفته معمولا به دسته های ضد شوک مجهز هستند که مانع انتقال انرژی دستگاه به کاربر شده و راحتی ابزار حین کار را افزایش میدهد.

ایمنی

مانند هر ابزار برقی دیگر ایمنی برای سنگ فرز از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. مطمئنا کسی دوست ندارد حین کار با ابزار خطرناکی مانند سنگ فرز دچار آسیب دیدگی و جراحت گردد. به دنبال فرزی باشید که امکانات ایمنی بیشتری داشته باشد و همان مدل را انتخاب نمایید.

علاوه بر این بهتر است تمامی نکات ایمنی را حین کار با این ابزار در نظر گرفته و رعایت کنید.

• به هیچ عنوان فشار بیش از حدی به سنگ فرز وارد نکنید.
• از ماسک ایمنی و عینک مخصوص استفاده نمایید.
• در صورت عدم استفاده کابل برق را از پریز برق جدا کنید.
• قبل از استفاده حتما آموزش کار با این دستگاه را یاد بگیرید.

دسته جانبی سنگ فرز

تقریبا در تمامی مدل های امروزی سنگ فرز دسته جانبی قابل تنظیم بوده و به دلخواه کاربر می تواند در طرفین دستگاه متصل گردد که کاربرد ابزار برای کاربر چپ دست و راست دست را راحت تر می سازد.
هر چقدر دسته جانبی ابزار امکان تنظیم بیشتری داشته باشد کار با ابزار راحت تر خواهد بود. همانگونه که پیش تر بیان شد دسته های ضد لرزش نیز راحتی بیشتری برای کاربر فراهم می آورند.
یک دسته مناسب و راحت علاوه بر اینکه امکان کار طولانی مدت با ابزار را فراهم می آورد، کنترل و قدرت مانور بیشتری به استادکار نیز خواهد بخشید و نتیجه در کار نهایی مشخص خواهد شد.

سنگ فرز

مشخصات مینی فرز خوب چیست؟

مشخصات مینی فرز خوب تنها به اعداد و ارقام مربوط نیست. شناخت صحیح از کاربری انواع این ابزار و همچنین ارتباط آن با نیاز ما و بررسی قیمت مینی فرز بخش های مهمی در انتخاب صحیح این محصول هستند. بنابر این در این مقاله بطور خلاصه درباره تنوع استفاده از انواع مینی فرز و همچنین بررسی مشخصات آن ها می پردازیم.

کاربرد مینی فرزها

برش، مهمترین کاربرد و دلیل خرید مینی فرز است. برش سنگ، فلز و همچنین بتن بخشی از کاربری این ابزار است. توجه داشته باشید که برای برش هر متریال بهتر است صفحه مخصوص آن را تهیه کنید. همچنین برش متریال های مختلف نیاز به سرعت های متفاوت دارد، لزوما سرعت بالا برای هر متریال مناسب نیست.

پولیش زدن قابلیت دیگر مینی فرز ها است. با استفاده از یک صفحه پولیش زنی می توانید انواع فلزات را پولیش بزنید. در تعمیر گاه ها حتما یک مینی فرز برای پولیش زدن خودرو ها وجود دارد.

سنباده زنی که نقاش ها بیشتر از آن استفاده می کنند هم از کاربرد های این ابزار است. اکثر سطوح قبل از رنگ آمیزی نیاز به سنباده زنی دارند تا سطح کاملا صاف و یک دست شود.

از این ابزار برای تیز کردن انواع تیغه های ابزار آلات نیز استفاده می شود. خلاصه هر جا نیاز باشد تیغه یک ابزار تیز شود از مینی فرز استفاده می شود.

عمر دستگاه مینی فرز

یکی از فاکتورهای اساسی در خرید مینی فرز عمر دستگاه است. مینی فرزها از جمله ابزارهایی هستند که به مدت طولانی از آن ها استفاده می شود. بنابر این عمر مفید یک دستگاه برای خریداران از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. توجه به برند و استفاده از تجربه دیگران می‌تواند در این زمینه بسیار راه گشا باشد.

مینی فرزهای معروف مانند دیوالت، بوش و ماکیتا از قدیم جزو ابزار های شناخته شده بوده‌اند که امروز قیمت‌های بسیار بالایی دارند. ابزارهای نسبتا جدید خوبی با قیمت‌های مناسب نیز به بازار آمده‌اند

سایز مناسب صفحه

اولین مسئله توجه به کاری است که می خواهید انجام دهید. اگر می خواهید از قابلیت برش مینی فرز استفاده کنید، اندازه صفحه برای شما بسیار مهم می شود. هرچه قطر متریالی که می خواهید برش بدهید بزرگتر باشد، شما نیز به صفحه برش بزرگتری احتیاج دارید. برای کار های کوچکتر و با دقت بیشتر نیز به صفحه برش کوچک احتیاج دارید.

سرعت چرخش صفحه

سرعت مینی فرز از فاکتور های بسیار مهم بشمار می رود. PRM واحد سرعت چرخش دیسک در یک دقیقه است. طبیعی است که اگر صفحه مینی فرز قطر کوچکتری داشته باشد سرعت چرخش آن بالاتر خواهد بود. بنابر این توجه به سایز در کنار سرعت چرخش صفحه ضروری است.

سرعت بالای چرخش صفحه قطعا زمان برش را کم می کند اما دقت برش را چطور؟ اگر از این ابزار برای برش سنگ می خواهید استفاده کنید می بایست از سرعت کمتری نسبت به زمان برش فلزات استفاده کنید. سرعت زیاد در برش سنگ موجب تخریب و بی دقتی در برش می شود.

برخی از مینی فرز ها دارای قابلیت دیمر هستند، یعنی می توان سرعت آن ها را تنظیم کرد. بنابر این مینی فرز های دیمر دار می توانند شما را در کار های مختلف یاری کنند.

قدرت دستگاه

هرچه قدرت دستگاه بیشتر باشد سرعت چرخش آن یا همان PRM بیشتری دارد. واحد قدرت در انواع مینی فرز ها متفاوت است زیرا مینی فرز ها به انواع بادی، برقی و شارژی تقسیم بندی می شوند. مینی فرز هایی با قطر صفحه بزرگتر نیاز به قدرت بیشتر برای رسیدن به سرعت چرخش مناسب دارند. تفاوتی نمی کند شما از کدام نوع استفاده می کنید، مهم این است که قدرت بیشتر به شما امکانات بیشتری می دهد.

امکانات امنیتی مینی فرز ها

توجه به امکانات امنیتی یکی از مهمترین بخش ها در انتخاب مینی فرز خوب است. امنیت دستان شما از همه چیز مهمتر است، بنابر این امکانات امنیتی هر دستگاه را بخوبی بررسی کنید.

یکی از امکانات امنیتی سوئیچ محافظتی است که از روشن شدن تصادفی دستگاه جلوگیری می کند. روشن شدن تصادفی دستگاه بسیار خطرناک بوده و جلوگیری از این امر بسیار مهم است.

Soft start نیز یکی دیگر از این نکات امنیتی است که باعث می شود تا سرعت دستگاه به آرامی افزایش پیدا کند. ابزار های گران قیمت دارای این ویژگی هستند. این ویژگی در کنار افزایش امنیت، طول عمر دستگاه را نیز افزایش می دهد زیرا این عمل باعث می شود تا به یکباره شوک به دستگاه وارد نشود.

سخن پایانی

برخی دستگاه ها دارای سیستم ضد لگد هستند. این قابلیت در زمانی که صفحه برش در متریال گیر می کند، دستگاه را خاموش می کند تا از شکسته شدن صفحه مینی فرز و همچنین خورد شدن متریال جلوگیری کند.

دسته کمکی هم از جمله موارد امنیتی در مینی فرز ها حساب می شود. این دسته کمک می کند تا شما با تسلط کامل بتوانید برش های خود را انجام دهید. دسته های کمکی در دو نوع ساده و ضد لرزش موجود هستند که نوع ضد لرزش آن به شما در برش های دقیق تر کمک شایانی می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *